Muhteşem bir yer

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Tarihi

Efes bölgesinde yaşam bundan yaklaşık 8600 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Cilalı Taş Devri’nde, Çukuriçi Höyük‘te başlayan yaşam, Bronz Çağı’nın sonuna kadar bugün St. John Kilisesi ve İsa Bey Camii‘nin bulunduğu yer olan Ayasuluk Tepesi‘nde devam etmiştir. Yine yapılan kazılarda bulunan eserlerden yola çıkarak MÖ 2. bin yılda Hitit belgelerinde bu bölgeden bahsedilmektedir. Hitit imparatorluk döneminde buranın adı Apasas‘tır ve Arzawa-Mira Krallığı’nın başkentidir.


Gezilecek Yerler

Efes, en iyi dönemini Büyük İskender‘in Asya’yı sefere çıktıktan sonra yaşamıştır. Ölümünün ardından bu topraklarda söz sahibi olan generali Lysimakhos, Efes’i bugünkü yerinde tekrar kurdurtmuştur. Zaman içerisinde Roma İmparatorluğu’na bağlı Asya Eyaleti’nin başkenti haline gelerek, Roma’nın “mega kentlerinden” birisi olmuş ve nüfusunu 200 bine kadar çıkarmıştır. Günümüz Efes Harabelerinin kalıntılarının çoğu Roma İmparatorluğu’na bağlı olduğu döneme aittir.


Nerede?

Efes’te kazı ve kurtarma çalışmaları 1863-74 yıllarında İngiliz mühendis J.T. Wood tarafından başlatılmış ve devam eden süreçte burada bulunan pek çok önemli eser İngiltere’deki British Museum‘a götürülmüştür. 1921-22 yılından bugüne Efes’te kazı çalışmaları Türk arkeolojistler gözetiminde Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde toprağın altında yatan eserler belirlenmiş ve gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedirler.


Neler Yenir?

M.S. 125 yüzyılda Büyük Tiyatro’nun kuzey batısına inşaa edilen Tiyatro Gymnasium‘u; 12.000 m2 büyüklüğünde hamam, dinlenme ve gezinti alanları ile dönemin karakteristik özelliklerini çok iyi yansıtan bir eğitim yeridir. Günümüzde harabe halde olan gymnasium’da çoğunlukla kültürel ve sportif eğitimler yapılırmış.


Ne Zaman Gitmeli?

Efes’e deniz yoluyla gelen denizciler, mallar ve ganimetler önce görkemli Liman Kapısı’ndan geçirilir, ardından Büyük Tiyatro’ya kadar olan Liman Cadde’si üzerinden şehre taşınırmış. Denizciler için limanın hemen yanında MS II. yüzyılda yapılan ve İmparator II.Constantinus (337-361) zamanında onarılan büyük bir hamam bulunurmuş.


Diğer Bilgiler

Dünyanın en büyük Antik tiyatrolarından birisi olan Efes Büyük Tiyatro‘su, ilk olarak milattan önce 2. yüzyılda inşaa edilmiş ve Roma İmparatorluğu döneminde genişletilerek; sahne gösterileri, konserler, sanatsal ve atletik yarışmalara ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Efes halkının kullandığı bir toplantı merkezi ve bir süre gladyatör gösterilerinin düzenlendiği bir tiyatro olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.Sosyal Medyada Paylaş